اعتیاد به موبایل، راهکارهایی برای مقابله با آن

اعتیاد به موبایل، راهکارهایی برای مقابله با آن

اعتیاد به موبایل، راهکارهایی برای مقابله با آن

۸۰ درصد از کاربران گوشی های هوشمند ۱۵ دقیقه پس از بیدار شدن تلفن خود را بررسی می کنند.اعتیاد به گوشی های هوشمند یک مشکل بزرگ است.

در اینجا برخی از نشانه های اعتیاد وجود دارد:

– شما اغلب از گوشی خود در هنگام غذا استفاده می کنید.

– شما زمان بیشتری را صرف تلفن خود می کنید تا با افراد دیگر ارتباط برقرار کنید.

– شما اغلب از تلفن خود استفاده می کنید، زمانی که می دانید که باید کار دیگری انجام دهید.

– شما اغلب از گوشی هوشمند خود در حین انجام کارهایی که نیاز به تمرکز دارند استفاده می کنید، مانند تکمیل یک تکلیف، نوشتن گزارش، رانندگی.

– هنگامی که گوشی شما با شما نیست، احساس ناراحتی می کنید.

– شما گاهی اوقات گوشی خود را وسط شب چک می کنید.

آیا شما معتاد هستید یا کسی را می شناسید که برخی از این عادتها را داشته باشد؟

مهم نیست که اعتیاد خفیف یا شدید، در اینجا ۱۵ راه برای کمک به شما در غلبه بر آن است. اگر نکات را پیاده سازی کنید، من تضمین میکنم که این عادت مخرب بالقوه را از بین ببرید.

اعتیاد به موبایل، راهکارهایی برای مقابله با آن

اعتیاد به موبایل، راهکارهایی برای مقابله با آن

 1. ۱٫ اطلاعیه ها را خاموش کنید.

بسیاری از افراد با اطلاعیه های بی پایان از فیس بوک، توییتر، تلگرام، اینستاگرام و برنامه های دیگر از این موضوع ناراحت هستند.

لازم نیست بلافاصله از اینکه شخصی  به روزرسانی وضعیت شما را دوست دارد، از شما در اینستاگرام پیروی میکند یا به شما یک ایمیل ارسال میکند را باخبر شوید.با دیدن این اعلان های بی اهمیت اغلب شما گوشی خود را بررسی می کنید و در نتیجه  بیشتر به استفاده از تلفن عادت  می کنید. بنابراین اطلاعیه ها را خاموش کنید.

تنها برنامه هایی که اطلاعیه ها را خاموش نمی کنند ممکن است برنامه پیام های متنی شما و برنامه تقویم شما باشد. این به این دلیل است که گاهی اوقات شما به طور فوری در حال انتظار برای یک متن هستید یا اعلان برنامه تقویم شما را به صورت برنامه ریزی می کند.

 

 1. ۲٫ هنگامی که احساس نیاز به بررسی تلفن خود پیدا کردید، چشم خود را ببندید و نفس عمیق بکشید.

فرض کنید که سرگرم خواندن مجموعه ای از یادداشت ها و یا نوشتن یک گزارش هستید. به طور ناگهانی، احساس می کنید که خواستار استفاده از گوشی خود و بررسی فید اخبار می شوید.

گوشی را برمی دارید و اخبار را می خوانید، آنگاه آخرین عکس های تعطیلات دوست خود در اینستاگرام را نگاه می کنید و سه مورد از آنها را کامنت می گذارید. بعد، شما یک مقاله طولانی در مورد زندگی پنهان یک سلبریتی را می خوانید. سپس یک ویدیو گربه و یک ویدیو کودک تماشا می کنید.

پیش از آنکه بدانید، ۲۰ دقیقه گذشت – زمانی که فقط قصد داشتید سه دقیقه از تلفن هوشمند استفاده کنید. برای شما هم پیش آمده، مگر نه؟!

در اینجا چیزی است که من توصیه می کنم: وقتی احساس می کنید که فقط باید گوشی خود را چک کنید، چشم های خود را ببندید و نفس عمیق بکشید. برای سه ثانیه نفس را در سینه حبس کرده و طی سه ثانیه آن را بیرون دهید. اغلب جواب می دهد.

اگر خواستن هنوز وجود داشته باشد، یک نفس عمیق دیگر بکشید پس از آن باید اراده ای برای بازگشت به وظیفه اصلی خود داشته باشید.

این یک روش ساده اما قدرتمند است که به شما کمک می کند اعتیاد به گوشی های هوشمند خود را از بین ببرید.

 1. ۳٫ تمام برنامه های رسانه های اجتماعی را بر روی گوشی خود پاک کنید.

این یکی به نظر سخت گیرانه  می رسد اما این طور نیست. شما هنوز هم می توانید از طریق مرورگر اینترنت تلفن خود به سایت های رسانه های اجتماعی دسترسی داشته باشید.

یوتیوب، فیس بوک، واتس اپ، تلگرام و اینستاگرام و توییتر وب سایت های کاربرپسندی دارند. مطمئنا، تجربه وب همراه به خوبی تجربه برنامه کاربردی آنها نیست؛ اما این به اندازه کافی  برای تسکین اشتیاق رسانه های اجتماعی شما خوب است.

علاوه بر این، گام اضافی باز کردن برنامه مرورگر اینترنت شما و تایپ کردن در URL سایت، باعث ناراحتی در روند می شود. این باعث می شود که شما از بررسی به روز رسانی های اجتماعی اجتماعی خود جلوگیری کنید.

من به شما چالش می کنم یک قدم جلوتر بروید: حذف همه بازی های بر روی گوشی خود.

من چهار سال پیش این کار را انجام دادم و در نتیجه به یک انسان بسیار کارآمد تبدیل شدم.

 

 1. ۴٫ تمام برنامه هایی را که استفاده نمی کنید حذف کنید.

این مورد علاوه بر کمک به ترک اعتیاد به تلفن همراه ، مزایای دیگری نیز دارد.

حذف برنامه های استفاده نشده فضای ذخیره سازی را آزاد می کند و عمر باتری گوشی و عملکرد آن را بهبود می بخشد.

 

 1. ۵٫ محدودیت های خاصی را برای استفاده از گوشی های هوشمند تنظیم کنید.

اینکه به خودتان بگویید که “باید کمتر از تلفن خود استفاده کنید” موثر نیست، زیرا این عبارت خیلی عمومی است. برای محدود کردن استفاده از تلفن خود، مرزهای خاص را بجای آن تنظیم کنید.

در اینجا برخی از مرزهای احتمالی وجود دارد:

–  استفاده از تلفن همراه در هنگام غذا خوردن ممنوع

– استفاده از تلفن در توالت ممنوع

– استفاده از تلفن در رویدادهای اجتماعی ممنوع

– استفاده از تلفن در مکالمات شخصی ممنوع

– استفاده از تلفن در اتاق خواب ممنوع

با یک شروع  آسان آغاز کنید و بعد از گذشت یک ماه سخت گیری های جدیدی را اضافه کنید. با گذشت زمان، تفاوت زیادی در الگوهای استفاده از تلفن شما مشاهده خواهید کرد.

 

 1. ۶٫ گپ گروهی خود را خاموش کنید

من تمام چتهای  گروهیWhatsapp را خاموش کرده ام. به این ترتیب، در طول روز پیام های افراد مرا  بمباران نمی کنند.

اگر پیامهایی که از چت گروهی خود دریافت میکنید  نیازمند پاسخ در همان زمان نمی باشند پس خوب است  فقط چند بار در روز پیام ها بخوانید.علاوه بر این، خاموش کردن مکالمه گروهی شما یک جایگزین مودبانه برای ترک ناگهانی گروه است.

 1. ۷٫ چت های غیر فعال خود را بایگانی کنید.

کاربران تلفن های هوشمند اغلب قبل از پیدا کردن مطلب مورد نیاز خود باید چت های قدیمی زیادی را  مرور کنند. در بلندمدت، این زمان زیادی را تلف می کند.

گفتگوهای غیر فعال خود را بایگانی کنید.

پس از اتمام این فرآیند، احتمالا با ۵ تا ۱۰ چت فعال در صفحه اصلی برنامه پیامرسانی خود باقی خواهید ماند. این باعث می شود که چت هایی که دنبال می کنید را پیدا کنید. به این ترتیب، وقت کمتری برای پردازش پیام های متنی خود صرف میکنید که به شما کمک می کند اعتیاد به گوشی های هوشمند خود غلبه کنید.

 

 1. ۸٫ پاسخ به پیام های متنی فقط سه بار در روز.

به غیر از پیام های متداول فوری از خانواده و دوستان نزدیک، به سایر پیام ها پاسخ فوری ندهید. من می دانم که وسوسه ای برای پاسخ دادن به پیام ها چقدر زیاد است، اما شما باید از آن مقاومت کنید.

من توصیه میکنم یک بار در صبح، یک بار بعدازظهر، و یک بار در شب یک پیام را پاسخ دهید. این در زمان شما  صرفه جویی می کند و از چک کردن تلفن برای پاسخگویی به پیام های دیگران جلوگیری می کند.

این در راستای اهداف بزرگتر است: از بین بردن وابستگی و اعتیاد به گوشی هوشمند شما.

 1. ۹٫ قبل از رفتن به رختخواب گوشی خود را خاموش کنید.

قبل از رفتن به رختخواب گوشی خود را خاموش کنید و آن را در خارج از اتاق خود بگذارید. این می تواند وسوسه استفاده از تلفن خود را در اواسط شب را از میان ببرد.اگر شما توصیه من را دنبال کنید، باید از اتاق خود در حالت نیمه بیدار بیرون بروید. بعد، شما باید ۳۰ ثانیه صبر کنید تا تلفن شما بوت شود. بنابراین شما احتمالا فقط به عقب بر گردید تا به خواب بروید – این چیزی است که باید انجام دهید.

تقریبا می توانم بشنوم که می گوید: “من نمی توانم این کار را انجام دهم، دانیل. من از تلفنم به عنوان ساعت زنگدار استفاده می کنم. اگر تلفن من خارج از اتاق من باشد، صبح زنگ نمی زند.”

اگر این کار را بکنید، به شماره ۱۰ برای راه حل نگاه کنید.

 1. ۱۰٫ از یک ساعت زنگ دار واقعی استفاده کنید.

به نظر می رسد هر کس از تلفن خود به عنوان ساعت زنگ دار استفاده می کند، درست است؟ خوب، شما می توانید متفاوت باشد و از یک ساعت زنگ دار واقعی استفاده کنید.

به این ترتیب، شما هیچ بهانه ای برای نکته ۹ ندارید. به این معنی که شما نیز در راه مبارزه با اعتیاد به گوشی های هوشمند خود هستید.

 1. ۱۱٫ قبل از شروع کار، تلفن خود را حداقل ۳متر دور از دسترستان قرار دهید.

با این حال، بهتر است گوشی خود را خارج از اتاقی که در آن قصد دارید کار کنید قرار دهید. برای از بین بردن وسوسه به طور کامل، تلفن خود را خاموش کنید – یا حداقل روی حالت هواپیما قرار دهید.

اریک آلتمن، استاد روانشناسی دانشگاه ایالتی میشیگان، دریافت که یک  وقفه تنها ۲٫۷ ثانیه ای  دو برابر میزان خطا در کار ایجاد خواهد کرد .

 

بنابراین نکته ۱۱ را استفاده کنید و کار خود را سریع تر و بهتر انجام دهید.

 

 1. از یک ساعت مچی استفاده کنید. لازم نیست گوشی خود را برای دیدن زمان بررسی کنید.

شما احتمالا از تلفن خود برای دانستن زمان استفاده می کنید. اما مطمئن هستم که پیش از این برای شما اتفاق افتاده است که  به گوشی خود نگاه می کنید تا ببینید چه زمانی است. همانطور که این کار را انجام می دهید، سیل پیام های تلگرام و اینستاگرام را می بینید. شروع به رفتن به آنها کنید، و در یک  چشم به هم زدن ۱۵ دقیقه زمان را از دست داده اید.در حالی که کاری که  می خواستید انجام دهید،یعنی دانستن زمان، دو ثانیه بیشتر نیاز نداشت.

 1. ۱۳٫ تصمیم خود را به دیگران بگویید و کمک آنها را به دست بیاورید.

اگر به دیگران در مورد تصمیم خود برای شکست اعتیاد به گوشی هوشمند اطلاع دهید و از آنها کمک بخواهید، احتمال بیشتری برای موفقیت خواهید داشت.

چند روش برای این کار وجود دارد:

– درباره تصمیم خود به دوستان و خانواده خود اطلاع دهید و از آنها بخواهید تا یک بار در هفته با شما تماس بگیرند.

– پیدا کردن یک دوست که به گوشی هوشمند خود معتاد شده است و او را متقاعد کنید که در ترک عادت  به شما بپیوندد.

 1. ۱۴٫ گوشی خود را با یک رمز عبور بسیار طولانی قفل کنید.

اکثر افراد رمز عبور کوتاهی را تنظیم می کنند تا بتوانند گوشی خود را به سرعت باز کنند. اما اگر میخواهید اعتیاد به گوشی هوشمند خود را کاهش دهید، به جای آن یک رمز عبور طولانی را تنظیم کنید. آن را حداقل ۱۵ کاراکتر طولانی، و شامل نمادها و حروف بزرگ. (شما می توانید این نوع از رمز عبور را برای هر دو تلفن های Android و اپل تنظیم کنید.)

سختی باز کردن گوشی  کمک می کند تا کمتر میل به باز کردن آن داشته باشید.

منبع: فواید و زیان های یک فن آوری علوم هفتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *