اخبار

نقد و بررسی پلی استیشن 5

نقد و بررسی پلی استیشن 5

نقد و بررسی پلی استیشن 5- کنسول بازی پلی استیشن 5 هفت سال پس از عرضه کنسول پلی استیشن 4 در سال 2013 وارد بازار شد. اگرچه سونی در سال 2016 پلی استیشن 4 پرو را روانه بازار نمود اما این مدل با هدف قرار دادن وضوح بالاتر تصویر عرضه شد.

نقد و بررسی پلی استیشن 5

نقد و بررسی پلی استیشن 5

با این وجود PlayStation 5 بیشتر از آن چیزی است که شما از کنسول نسل بعدی انتظار دارید. بله ، قدرتمندتر است؛ استفاده از حافظه SSD ، قابلیت اتصال بهتر ، UI کاملاً جدید ، دسته بازی جدید ، مجموعه لوازم جانبی جدید و پشتیبانی از بازی های نسل جدید که می تواند از تمام ویژگی های سخت افزاری قدرتمند جدید آن بهره ببرد.

در همین حال ، PS5 با عناوین بازیهای موجود  برای PS4 سازگار است و این عناوین بهتر از هر زمان دیگری بر روی سخت افزار جدید سازگار هستند.

در این بررسی ، ویژگی ها و عملکرد پلی استیشن 5 و مقایسه آن با نسخه قبلی  کنسول بسیار موفق  پلی استیشن 4 را بررسی خواهیم کرد.

 

طراحی

 

طراحی های PlayStation همیشه کاملا محافظه کارانه بوده و دارای خطوط هندسی ساده و در درجه اول یک رنگ سیاه است.  سونی  در طراحی پلی استیشن 5 ، در خلاف جهت حرکت کرده، با ظاهری بسیار چشمگیرتر که مطمئناً بحث ها را برانگیخته است.

تصویر

پلی استیشن 5 دارای یک طرح ساندویچی است که از دو صفحه قابل جابجایی بزرگ در اطراف بدنه اصلی کنسول تشکیل شده است. پانل ها به عنوان اسکلت بیرونی کنسول عمل می کنند و همچنین دارای شکاف های مناسبی برای سیستم خنک کننده برای جذب هوای تازه هستند.

دستگاه مورد بررسی ما نسخه استاندارد بود که شامل یک درایو Blu-ray UHD برای بازی ها و رسانه ها است. درایو دیسک به زیبایی در طراحی یکپارچه نشده است و فقط به طریقی ناخوشایند از سمت راست کنسول برآمده است. طراحی این روش به سونی این امکان را می دهد که برای ساخت نسخه دیجیتال ، تعداد انگشت شماری از قطعات را جابجا کند ، که این امر روند تولید را ساده تر می کند. اگر طراحی متقارن تری را ترجیح می دهید ، ممکن است بخواهید نسخه دیجیتال را در نظر بگیرید.

یک جزئیات جالب در مورد پانل های جانبی این است که قسمت داخلی که هنگام بسته شدن پانل ها قابل مشاهده است ، الگویی را دارد که از نمادهای مربع مثلث-دایره-ضربدری پلی استیشن ساخته شده است. این الگو بسیار ظریف است و فقط در صورت مشاهده از نزدیک قابل دیدن می باشد.

نقد و بررسی پلی استیشن 5

نقد و بررسی پلی استیشن 5

در قسمت جلوی این کنسول یک درگاه USB-A 2.0 به همراه یک درگاه USB-C 3.1 10Gbps قرار دارد. شما همچنین دو دکمه دارید ، یکی برای برق و دیگری برای اجکت دیسک.

نقد و بررسی پلی استیشن 5

نقد و بررسی پلی استیشن 5

در پشت کنسول دو پورت USB-A 3.1 10Gbps ، یک پورت HDMI 2.1 ، یک گیگابیت پورت اترنت ، یک اتصال برق برای منبع تغذیه داخلی و در لبه مقابل یک سوئیچ قفل کنزینگتون قرار دارد.

نقد و بررسی پلی استیشن 5

نقد و بررسی پلی استیشن 5

PlayStation 5 را می توان در جهت عمودی یا افقی قرار داد. در گذشته ، جهت گیری عمودی به یک پایه اختیاری نیاز داشت که باید جداگانه خریداری شود. PlayStation 5 اولین کنسول سونی است که بدون توجه به نحوه قرار دادن آن به پایه نیاز دارد ، بنابراین به عنوان بخشی از بسته همراه با پایه است.

 

کنترل کننده

کنسول بازی پلی استیشن 5

کنسول بازی پلی استیشن 5

پلی استیشن 5 با کنترلر جدید DualSense ارائه می شود که قابل توجه ترین ارتقا به کنترلر است که تاکنون در کنسول پلی استیشن مشاهده کرده ایم.

مانند خود کنسول PS5، کنترلر DualSense از طراحی کاملاً مشکی دور شده و  رنگ سفید سفید آمیخته با بخشهای سیاه رنگ را به خود اختصاص داده است. بعداً بدون شک گزینه های رنگ بیشتری وجود خواهد داشت اما در حال حاضر ، این تنها گزینه موجود است.

 

در حال حاضر ، DualSense نسبت به DualShock 4 احساس سنگینی و وزن بیشتری می کند.  اگرچه وزن اضافه شده روی DualSense هنگام استفاده از آن مهم نیست ، اما هر بار که به DualShock 4 برمی گردیم  از استفاده از کنترلر سبک تر احساس راحتی می کنیم.

یک تغییر عمده در DualSense ، دکمه های بالا(L1.R1و L2,R2) به روز شده است. دکمه های L1 و R1 عملکردی مشابه قبل دارند اما سطح آنها بسیار بزرگتر است و عملکرد آنها احساس بهتری دارد.

با این وجود دکمه های L2 و R2 به روزرسانی های عمده ای داشته اند. اکنون کنترل کننده می تواند با استفاده از موتورهای قرار گرفته در پشت کلیدها ، با فشار اضافی به دکمه های ثانویه قدرت را زیاد کند. موتورها می توانند به تدریج میزان کششی را که هنگام فشردن دکمه ها احساس می کند کم یا زیاد کنند.

با این حال ، مقاومت DualSense دو موتور جدید haptic هستند که جایگزین سیستم قدیمی rumble می شوند. DualSense از محرک های سیم پیچ صدا به جای موتورهای جرم چرخان غیر عادی که در اکثر کنترل کننده ها وجود دارد ، از جمله تمام مدل های DualShock ، استفاده می کند.

سیستم جدید با استفاده از سیم پیچ های صوتی درون یک میدان الکترومغناطیسی ، وزنه ها را به حالت تعلیق در می آورد و وزنه می تواند آزادانه به سمت بالا و پایین حرکت کرده و ارتعاشاتی را ایجاد کند.

این سیستم برخلاف وزنه های چرخشی که دارای زمان چرخش بالا / پایین و یک لرزش یکسان است ، می تواند ارتعاشات دقیق تولید کرده و شروع / توقف فوری داشته باشد.

این بدان معنی است که کنترل کننده اکنون می تواند ارتعاشات و احساسات بسیار گسترده تری را تولید کند که با دقت بیشتری حوادث روی صفحه را تقلید می کند. با این حال ، وقتی بازی ها به طور خاص برای آن طراحی شده اند ، بهترین عملکرد را دارد و نه در هنگام تولید دوباره لرزش یکسان برای بازی های PlayStation 4.

 

در میان سایر ویژگی های جدید ، DualSense دارای میکروفونی است که به شما امکان می دهد از چت صوتی در بازی ها  بدون هدست استفاده کنید یا از صدای خود برای نوشتن در زمینه های جستجو استفاده کنید. یک دکمه بی صدا درست بالای میکروفون می تواند میکروفن را برای شما خاموش نگه دارد تا زمانی که به آن نیاز داشته باشید. هنگامی که میکروفن روشن است ، کنترلر لرزش ها را کاهش می دهد تا توسط میکروفون ارسال نشوند.

این کنترلر جدید همچنین از دکمه های به روز شده Share و Menu بهره می برد. دکمه اشتراک گذاری برای  ایجاد تغییر اضافه شده است اما بیشتر همان کارهای قبلی را انجام می دهد. خبر خوب این است که فشار دادن هر دو دکمه در حال حاضر بسیار راحت تر است.

در میان مواردی که تغییر چندانی نکرده اند ، صفحه لمسی اساساً همان DualShock 4 است. بسیار ناامیدکننده است که ببینیم سونی بار دیگر فضای زیادی را برای این موضوع هدر داده است ، با توجه به اینکه در پلی استیشن 4 تقریباً یک شکست بود. در خارج از بازی ها ، این فقط یک ابزار بسیار نادرست برای وارد کردن متن روی صفحه کلید روی صفحه است. من می دانم که این ویژگی منحصر به فرد پلی استیشن است اما با توجه به اینکه توسعه دهندگان در طول عمر پلی استیشن 4 به سختی از آن استفاده می کردند ، شاید سونی باید این نکته را می گرفت و آن را از روی DualSense بر می داشت و از فضا برای چیز دیگری استفاده می کرد.

سخت افزار

مانند پلی استیشن 4 ، پلی استیشن 5 از پردازنده سخت افزاری AMD برای پردازنده و پردازنده گرافیکی خود استفاده می کند. پردازنده مرکزی مبتنی بر معماری AMD Zen 2 است و دارای 8 هسته و 16 رشته با سرعت متغیر تا 3.5 گیگاهرتز است. پردازنده گرافیکی براساس معماری AMD RDNA 2 با 36 واحد محاسبه شده و فرکانس متغیر تا 2.23GHz ساخته شده است.

نکته منحصر به فرد در مورد طراحی پلی استیشن 5 این است که بر خلاف سیستم های عادی که سرعت کلاک ثابت است و میزان مصرف برق نیز بر اساس بار متفاوت است (بنابراین میزان خروجی گرما را تغییر می دهد) ، پلی استیشن 5 در حد توان ثابت کار می کند و فرکانس را بر اساس تغییر  بار بازی ، انتخاب می کند که در بیشتر مواقع با حداکثر فرکانس اجرا شود و در شرایط بسیار سخت آن را کمی کاهش می دهد. این باعث ایجاد یک بار ثابت در بازی ها می شود.

پلی استیشن 5 کاملاً با نرم افزار پلی استیشن 4 سازگار است ، به این معنی که تقریباً کل عناوین بازی پلی استیشن 4 بدون نیاز به به روزرسانی در پلی استیشن 5 کار خواهند کرد ، اگرچه در صورت تمایل توسعه دهندگان می توانند ویژگی های جدیدی را اضافه کنند.

از لحاظ اتصال ، PlayStation 5 دارای چهار پورت USB برای اتصال لوازم جانبی و وسایل جانبی ذخیره سازی خارجی است. اتصال شبکه با افزودن Wi-Fi 802.11ax ، که با Wi-Fi 6 شناخته می شود ، علاوه بر اترنت گیگابایتی استاندارد تقویت شده است.

 

PlayStation 5 همچنین دارای یک خروجی HDMI 2.1 است. این اجازه می دهد تا کنسول حداکثر 4K در 120Hz یا از لحاظ تئوری 8K در 60Hz تولید کند.

من از نظر تئوریک می گویم زیرا حتی اگر سونی در گذشته ادعای پشتیبانی 8K کرده و حتی این کنسول با آرم 8K روی بسته بندی عرضه می شود ، پشتیبانی 8K هنوز فعال نشده است بنابراین حداکثر رزولوشن پشتیبانی شده در حال حاضر 4K است.

 

PlayStation 5 همچنین از ALLM یا حالت تأخیر کم خودکار پشتیبانی نمی کند. ALLM به تلویزیون شما می گوید که یک کنسول بازی به برق متصل است و سپس اگر تلویزیون از ALLM نیز پشتیبانی کند ، به طور خودکار به پایین ترین حالت تاخیر تصویر خود که معمولاً با برچسب «حالت بازی» است ، تغییر می کند.

با PlayStation 5 ، کاربر باید به طور دستی به حالت بازی در تلویزیون خود برود که ممکن است برخی از دارندگان از آن اطلاع نداشته باشند و در پایان با تأخیر بالاتر بازی کنند.

ذخیره سازی

PlayStation 5 بزرگترین جهش رو به جلو از نظر عملکرد ذخیره سازی برای کنسول PlayStation را نشان می دهد.

سونی تقریباً از کمترین فضای ذخیره سازی ممکن در بازار به سریعترین حالت ممکن رسید ، که تأثیر بسزایی در عملکرد دارد.

PlayStation 5 دیگر از هیچ درایو ذخیره مکانیکی استفاده نمی کند. در عوض ، اکنون از یک حافظه SSD استفاده می کند که مجموعاً به 825 گیگابایت می رسد.

چرا 825 گیگابایت؟ سونی می گوید این عدد به طور طبیعی از استفاده از رابط حافظه 12 کانال استفاده شده است و اگرچه آنها می توانستند تعداد بیشتری را اضافه کنند ، اما این باعث می شود کنسول گران تر شود.

پهنای باند حاصل 5.5 گیگابایت بر ثانیه است که بالاترین میزان برای کنسول های خانگی و بیشتر از اکثر حافظه های SSD  است.

داشتن یک درایو سریع تنها بخشی از این ماجرا است ، بنابراین سونی خود کنسول را برای استفاده بهینه از این حافظه به روز رسانی کرده است.

شروع به کار با یک کنترل کننده حافظه سفارشی که می تواند 5.5 گیگابایت داده را در هر ثانیه کنترل کند. کنترل کننده فلش از یک واحد ورودی / خروجی سفارشی استفاده می کند که دارای یک کمپرسور برای الگوریتم جدید فشرده سازی Kraken ، یک کنترل کننده DMA اختصاصی ، دو پردازنده ورودی / خروجی ، RAM روی تراشه و یک موتور انسجام است.

همه اینها به نرم افزار اجازه می دهد تا به پهنای باند کامل SSD دسترسی پیدا کند ، برخلاف PlayStation 4 ، که حتی با اضافه کردن یک SSD سریع نیز نتایج بهبود قابل توجهی نخواهد یافت.

 

 

سونی به وضوح می داند که 825 گیگابایت ، که فقط 667 گیگابایت آن در دسترس کاربر است ، برای اکثر افراد کافی نخواهد بود ، بنابراین دو راه حل ذخیره سازی خارجی در PlayStation 5 موجود است.

اولین موردی است که قبلاً ذکر کردم ، که استفاده از درایوهای M.2 SSD. برخلاف ماژول های حافظه سفارشی که مایکروسافت مجبور بود برای کنسول های سری Xbox ارائه دهد ، پلی استیشن 5 می تواند از نظر فنی فقط از حافظه های SSD M.2 استاندارد استفاده کند تا فضای ذخیره سازی خود را گسترش دهد.

 

نتیجه
PlayStation 5 یک به روزرسانی خوب و قابل احترام برای پلی استیشن 4 است. ما از نسخه های استاندارد استفاده می کنیم که تصاویری با کیفیت بالاتر را ارائه می دهد.

حافظه SSD با سرعت بالاتر در لود بازی ها و کنترلر جدید انقلابی DualSense  به روز شده به آن اضافه کنید و PlayStation 5 برای هر کسی که در حال حاضر در مدل های قبلی بازی می کند ، به یک نسخه بدون دردسر تبدیل می شود.

با توجه به قیمت جهانی، PlayStation 5 هنوز خرید خوبی است ، به خصوص نسخه 399 دلاری Digital Edition ، همان پیشنهادی است که اکثر مردم انتخاب می کنند. (البته در ایران با قیمت های چند برابری که وارد کنندگان برای آن در نظر گرفته اند هنوز خرید مناسبی به حساب نمی آید!) صرفاً به عنوان یک ماشین بازی ، فضای ذخیره سازی محدود و عمر باتری DualSense تنها موضوعات عمده ای است که پیش بینی می کنم در آینده مورد بحث قرار گیرند.

این یک کنسول بازی عالی خواهد بود که می تواند تجربه  لذت بردن از آن را درست مانند نمونه های قبلی خود فراهم کند.

جهت خرید با ما در ارتباط باشید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *